Horácká Slávia, příležitost pro třebíčské děti

 

Třebíčský hokej, potažmo celé město Třebíč reprezentuje klub Horácká Slávia a to především díky účasti A mužstva mužů v 1. lize. Díky dlouhodobé účasti v této soutěži a  dvou úspěšných sezónách se z třebíčského hokeje stalo časté mediální téma. Mužský hokej tvoří ovšem jen část práce klubu a daleko větší část, která se ovšem netěší takové mediální publicitě, je práce s dětmi a mládeží. A především na této oblasti je závislá budoucnost klubu.

Dá se říci, že v poslední době se představy, plány a cíle klubu daří naplňovat. Od ročníků dětí, narozených v roce 2003 a výše, je zaznamenán velký nárůst hráčů. V kategorii starších žáků je proto nutné stavět již dvě mužstva. Každoročně je cítit i zvyšující se zájem dětí a rodičů o hokejovou přípravku. To je výsledkem dlouhodobé práce, kdy se přistoupilo ke zvýšení kvality tréninkových jednotek, vznikla snaha o jejich různorodost a bývalí hráči Horácké Slávie se začali angažovat na pozicích trenérů dětí a mládeže.

 

V současnosti příprava malých hokejistů není jenom samotný hokej, ale často práce klubu míří do oblasti sociální a pedagogické. Bohužel, většina dětí si s sebou nese veliké nedostatky v oblasti fyzické kondice a další nesportovní návyky. Se vším tím se musí trenéři Horácké Slávie vypořádávat. Cílem není pouze výchova budoucích hokejistů, ale především průprava dětí pro budoucí život. Děti se, krom hokejového tréninku, učí například zodpovědnosti, dochvilnosti, udržování pořádku, práci v kolektivu při fyzické a psychické zátěži a především zásadě, že když chtějí něčeho dosáhnout, musí se snažit a bojovat o to.

 

Klub při přípravě dětí a mládeže svádí boj s mnoha negativními vlivy, jako je konkurence ostatních sportů, neustálý nedostatek finančních prostředků a v neposlední řadě s předsudky, že hokej je pro rodiče příliš finančně nákladný sport.

 

Seznam sportů, ze kterých si současné děti mohou vybírat, se neustále zvyšuje. Dnešní doba nechává vznikat nová, moderní sportovní odvětví nabízející módní atraktivitu. Často bývá pravidlem, že tyto sporty nejsou tolik fyzicky náročné jako hokej. Je pak na posouzení rodičů, zda má pro jejich děti takováto činnost smysl. Díky městu Třebíči, jehož vedení naštěstí tuto rozdílnost a naše základy v tradici chápe, se můžeme pedagogické a trenérské činnosti i nadále věnovat.

 

Velkým problém při výchově malých hokejistů je již zmiňovaný, neustálý boj s nedostatkem finančním prostředků, nutných pro provoz této činnosti. Dá se říci, že za posledních 20 let došlo ke zhroucení státní podpory sportu a v současnosti se tudíž klub musí obejít víceméně bez ní. Financování celého klubu tak stojí na partnerech, peněz vybraných ze vstupného na hokejové zápasy, oddílových příspěvcích a především na podpoře města Třebíče. Jakýkoliv zásah do toku peněz od města by v podstatě znamenal konec hokeje v Třebíči a s tím i přímo spjatý konec výchovy budoucí hokejové generace.

 

Dalším, výše zmíněným faktorem, který obecnému pojmu o hokeji škodí, je tvrzení, že hokej je pro rodiče příliš drahý. Jako v jiných sportovních disciplínách, tak i v hokeji se nejnutnější finanční náklady skládají z nákupu výstroje a z finančního příspěvku. Ten se v Horácké Slávii týká dětí v období od třetí třídy až po juniory, kdy nejvyšší možná investovaná částka je 8 tisíc korun za sezónu. Za tuto sumu dítě získá cca 160 tréninkových jednotek, cestování autobusem na zápasy, technickou podporu, vstup na zápasy A mužstva zdarma atd. I při přepočítání výše uvedené sumy pouze na počet tréninkových jednotek, se dostáváme na částku 50,- Kč. To, v porovnání s náklady na jiné sporty či zábavní aktivity, není vůbec vysoká částka. Podobně je to i s výstrojí pro hráče. Ano, existuje možnost nakoupit výstroj za spoustu peněz, ale dají se také pořídit různé startovací sady prostřednictvím hokejových bazarů, či specializovaných internetových portálů a to se pak ceny výstroje pohybují v naprosto přijatelných cifrách. V krajním případě lze využít služeb klubu, který má připravenou výstroj pro sociálně slabé.

 

Třebíč byla a je hokejové město, je takto vnímána i ve větších městech, hokej město representuje a dělá mu reklamu. A pokud hledáte sportovní vyžití pro Vaše dítě, není v Třebíči lepšího řešení, než se k této tradici připojit.

 

 

Aktuality

Masérské škola Apollón Academy

Masérské škola Apollón Academy

Líbí se nám psát a doufáme, že Vám se líbí číst, zajímavé příběhy zajímavých Třebíčanů. Jedním takovým je příběh Blanky Nohové, ženy, která v Třebíči žije, vychovává své dvě dcerky a v neposlední řadě podniká v oblasti masérství. Postupně si vybudovala pozici na trhu a stálou klientelu. Jako každý, kdo to zkusí, ať už v jakékoli oblasti, narážela na spoustu úskalí, ale jak sama říká, nepřestávala se snažit najít balanc mezi vlastní naivitou a drsnou realitou.

Muži třebíčského hokeje poprvé vyjeli na led

Muži třebíčského hokeje poprvé vyjeli na led

V pondělí se zahájila hokejová příprava Horácké Slavie Třebíč a dvacet osm hráčů začalo trénovat na nové, kvalitní ledové ploše. Bílé hvězdy, posíleny o Lukáše Havla a Romana Erata si první přípravné utkání dají proti Olomouci a to 29.července.

Ta naše Třebíč
facebookvše co Vás zajímá se dozvíte na našem profilu facebook.com